Dovolte mi, podívat se na život v Černíkách tak trochu bilančně, v číslech, časech a shrnutích.
Od roku 2012, kdy byla zahájena rekonstrukce prostor na zahradě základní organizace Českého svazu zahrádkářů, se mnohé změnilo. Členové základní organizace a jejich příbuzní, příznivci a sousedé zde svépomocí zrekonstruovali krásné zázemí pro pořádání nejrůznějších akcí. A že jich bylo!
Jen za poslední čtyři roky se uskutečnilo 27 akcí, kterých se zúčastnilo úctyhodných 3050 účastníků. Roku 2017 proběhly veliké úpravy, spočívající ve zprovoznění studny a rozvedení vody, rekonstrukce přívodu elektrické energie, včetně rozvodů, zrekonstruována byla i kuchyňka v kiosku.
Aktivní parta okolo zahrádkářů se snaží pořádat akce, které jsou určeny pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory. Žánrově to jsou akce kulturní, společenské i sportovní. Tradičními se staly:
Černičtí nejsou aktivní jen v rámci akcí, které pořádají na spolkové zahradě. Zorganizovali pro své sousedy z obce a okolních obcí řadu akcí, jako výlet do Osvětimi, na Pražský hrad, do Barrandovských ateliérů. Vyvrcholením byl letošní pětidenní zájezd do Holandska. Každoročně se také zúčastňují s Martinem Uhrem setkání historických autobusů RTO u příležitosti otevření sezóny ve vojenském muzeu v Lešanech. Aktivně se starají o pozemek ČZS a věnovali nesčetně brigádnických hodin při zvelebování a správě tohoto prostoru. Nezapomínáme ani na blízké „Zlaťáky“, trampy ze Zlatého údolí, se kterými se přátelíme a kteří jsou pravidelnými účastníky našich akcí a našimi kamarády.
Pro ostatní zapůjčují nejen křovinořez, ale i stoly, lavice i celý pozemek k pořádání soukromých akcí. Černičtí velmi oceňují umístění kontejneru na bioodpad, který je velmi oblíbený a využívaný. Další aktivitou je možnost odkládání železného odpadu, což je také velmi využívaná služba. Nově jsme pořídili pípu na pivo a tak na našich akcích doufáme oceníte i točené pivo. Při pronájmu zahrádkářské parcely na soukromé akce lze zapůjčit nejen pípu, ale také velmi kvalitní kávovar.
Těší nás, že si na naše akce našli cestu stovky a stovky lidí, kteří oceňují, že se tu něco pro lidi dělá a že Černíky „žijí“.
No a co se v Černíkách za poslední dobu změnilo? Máme nový chodník s osvětlením, přechod na „Šmoulov“ se zpevněnou cestou, která na něj navazuje. Několikrát se opravoval i povrch vozovek. Byla instalována zrcadla na problematické křižovatky. Vybudováním otočky na „Šmoulově“ se Černickým zlepší dopravní dostupnost. Bolístkou Černík je kvalita povrchu vozovek. Bohužel většina je v soukromých rukou, a tak má obec jen omezené možnosti. Ty, které jsou ve vlastnictví obce se snaží pravidelně udržovat. V zimě však udržuje i soukromé cesty, aby se černičtí bez problému dostali do zaměstnání, školy, prostě aby ulice byly průjezdné. Kvalitní osvětlení ulic v Černíkách naráží opět na problémy související se soukromým vlastnictvím dotčených pozemků.
Co by černičtí ještě potřebovali a co je trápí? Nejvíce asi voda a kanalizace. Černíky nejsou bohužel napojeny na tyto sítě ve Zvoli. Letošní léto bylo opravdu zlomové. Voda ve studních rapidně ubývala, a tak se mnozí přizpůsobovali, jak se dalo. Sbírali dešťovou vodu daleko více a vynalézavěji než dříve, ale stejně jim kolikrát nezbylo než na základní hygienu, na pití a vaření. Vyvážení odpadních vod je pro černické také nemilé a nekomfortní. Řešením je právě připojení na společné sítě. To je však velmi finančně i technicky náročné. Naštěstí se touto problematikou začaly zabývat státní instituce a ministerstva a zahájily přípravu dotačních programů pro obce. Věříme, že zastupitelstvo bude i nadále aktivní jako doposud a díky dobrým projektům a získaným dotacím bude moci zdárně tento problém řešit.
Těší nás, že do Černík našli cestu i naši sousedé ze Zvole i blízkého „Šmoulova“. Máme zde řadu příznivců a kamarádů, kteří nám fandí a podporují naše aktivity. Černičtí se zase stali nedílnou součástí zvolských akcí, a tak díky těmto aktivitám se Černíky stávají přirozenou součástí Zvole.
Věřte, že to celou tu aktivní partu v Černíkách baví, ale také uvítá každou novou „duši“, která přiloží ruku k dílu a podpoří naše snažení. Přeci jen kolektiv stárne, a tak pokud máte chuť přijít mezi nás, jste srdečně vítáni. Jsme veselá a otevřená parta a uvítáme každého slušného člověka, který má dobrý pocit, když udělá něco pro jiné.
Sepsala Lenka Betincová